929834-02-18-RK
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DataSheet
929834-02-18-RK PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:18
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post:0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length:0.545" (13.84mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:200.0µin (5.08µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.5A