
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 353 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 58 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Wire Wrap |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.147" (3.73mm) |
| Contact Length - Post: | 0.510" (12.95mm) |
| Overall Contact Length: | 0.880" (22.36mm) |
| Insulation Height: | 0.116" (2.95mm) |
| Contact Shape: | Circular, Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 353-10-158-00-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 6POS 3.5MM
CONN HEADER SMD 94POS 2.54MM
MALE 10POS STRAIGHT SMT 1.27MM
CRYSTAL 50.0000MHZ 12PF SMD
CONN HEADER VERT 58POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 5.8V 50W
10 PACK OF 204-0028-01