929730-01-36-RK
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
929730-01-36-RK PDF
Type Description
Series:929
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:36
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.115" (2.92mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:200.0µin (5.08µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.5A