
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HIF3 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 8.00µin (0.203µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 200V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 280 |
Current price of HIF3F-26PA-2.54DS(71) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 42POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
XTAL OSC XO 790.0000MHZ CML SMD
XTAL OSC XO 148.35164MHZ LVDS
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM