
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.440" (11.18mm) |
| Insulation Height: | 0.090" (2.29mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 146281-4 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 4POS 3MM
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
XTAL OSC PROG XO CMOS DWN SPRD
XTAL OSC XO 311.0400MHZ LVPECL
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
XTAL OSCILLATOR