HIF3BB-60PA-2.54DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
HIF3BB-60PA-2.54DSA(71) PDF
Type Description
Series:HIF3B
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:60
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:0.657" (16.70mm)
Insulation Height:0.701" (17.80mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:Keying Slot
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:200V
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 8POS 2MM