
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek® 1.00mm |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 7 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.169" (4.30mm) |
| Contact Shape: | Rectangular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Features: | Solder Retention |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 50VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1700 | ||
| 3400 | ||
| 5100 | ||
| 8500 | ||
| 17000 |
Current price of 10147605-00007LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
XTAL OSC XO 10.7000MHZ LVDS SMD
CONN HEADER SMD 7POS 1MM
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD
CONN N JACK CRIMP