77315-801-29LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 29POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
77315-801-29LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:29
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:0.101" (2.57mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.094" (2.40mm)