PEC25SAEN
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
DataSheet
PEC25SAEN PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:25
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length:0.850" (21.59mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Features:-
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A