
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HIF3B |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Wire Wrap |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.516" (13.10mm) |
| Overall Contact Length: | 1.043" (26.50mm) |
| Insulation Height: | 0.701" (17.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 8.00µin (0.203µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 200V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 |
Current price of HIF3BA-14P-2.54W is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 74POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
TVS DIODE 60V 96.8V DO204AC
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
CIRCULAR
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG