
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Overall Contact Length: | 0.533" (13.55mm) |
| Insulation Height: | 0.090" (2.29mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 |
Current price of 6-146289-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 2POS
CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER LOPRO 4POS .100 TIN
TVS DIODE 75V 134V DO214AB
FIXED IND 100NH 1A 30 MOHM SMD