52601-G20-8LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
52601-G20-8LF PDF
Type Description
Series:Quickie™
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.365" (9.27mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:-
Features:-
Operating Temperature:-65°C ~ 105°C