
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BERGSTIK® II |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 9 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.107" (2.71mm) |
| Overall Contact Length: | 0.525" (13.34mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 |
Current price of 68004-109HLF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PIN HEADER, THR, SINGLE ROW, 2.0
CONN HEADER SMD 68POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 78POS 2.54MM
MEMS OSC XO 8.0000MHZ LVCM LVTTL
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
AVK 2.5 FT TERMINAL BLOCK BLUE 6
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM