
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.154" (3.91mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polyethylene |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of PR20C04HBNN is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 68POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 78POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
PIN HEADER, THR, SINGLE ROW, 2.0
CRYSTAL 37.4000MHZ 10PF SMD
ACCY MOUNT BMM 3/4 8X NM