77311-802-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
DataSheet
77311-802-16LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bulk
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:16
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:0.465" (11.81mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating:15.0µin (0.38µm)
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 8POS 2MM