
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2215 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.154" (3.90mm) |
| Contact Length - Post: | 0.091" (2.30mm) |
| Overall Contact Length: | 0.283" (7.20mm) |
| Insulation Height: | 0.039" (1.00mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 2215-2X10G00S2-2.3-3.9-13.7B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 82POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
XTAL OSC XO 14.7494MHZ CMOS SMD
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 20 PIN,
DC DC CONVERTER 36V 25W
CONN RCPT HSNG MALE 18POS INLINE