DF14A-10P-1.25H(25)
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
DF14A-10P-1.25H(25) PDF
Type Description
Series:DF14
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.086" (2.20mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin-Copper
Contact Finish Thickness - Mating:3.90µin (0.099µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Solder Retention
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Beige
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:150V