
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BKT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 65 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.065" (1.65mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.267" (6.78mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide, End Shrouds |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of BKT-165-05-F-V-S-A-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
CONN HEADER SMD 16POS 2MM
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVPECL
XTAL OSC VCXO 153.6000MHZ LVDS
CONN HEADER SMD 65POS 1MM
DC DC CONVERTER 5.8V 50W