MTSW-106-12-T-S-480
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-106-12-T-S-480 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:6
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.480" (12.19mm)
Contact Length - Post:0.450" (11.43mm)
Overall Contact Length:1.030" (26.16mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A