MTLW-140-05-T-S-165
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
DataSheet
MTLW-140-05-T-S-165 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:40
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.165" (4.20mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.335" (8.51mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact