MTMM-103-05-F-S-232
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MTMM-103-05-F-S-232 PDF
Type Description
Series:MTMM
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:3
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.232" (5.90mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.377" (9.58mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A