
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SBH31 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 78 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.213" (5.40mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of SBH31-NBPB-D39-SM-BK is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 2POS 5MM
LOW PROFILE .025 SQ STRIPS
2MM TERMINAL STRIP
MEMS OSC XO 161.1328MHZ LVPECL
XTAL OSC VCXO 148.351648MHZ LVDS
CONN HEADER SMD 78POS 1.27MM
DC DC CONVERTER 36V 50W