HMTSW-116-27-G-S-475-RA
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
DataSheet
HMTSW-116-27-G-S-475-RA PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:16
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.475" (12.07mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.119" (3.02mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
MTSW-118-07-T-D-210
MTSW-118-07-T-D-210
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
SiT3372AC-2E9-33NY14.400000T
SiT3372AC-2E9-33NY14.400000T
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVDS
SiT3373AC-4E2-33NX312.500000Y
SiT3373AC-4E2-33NX312.500000Y
XTAL OSC VCXO 312.5000MHZ HCSL
HMTSW-116-27-G-S-475-RA
HMTSW-116-27-G-S-475-RA
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM