MTLW-107-24-L-D-320
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
DataSheet
MTLW-107-24-L-D-320 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:14
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post:0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:0.480" (12.19mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact