
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 350 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 21 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.142" (3.61mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.394" (10.00mm) |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 350-40-121-00-006000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
2MM TERMINAL STRIP
SL LCP VERT HDR ASSY TH 30AU 08
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM
XTAL OSC XO 27.4688MHZ CMOS SMD
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 5.5V 50W
DC DC CONVERTER 5V 75W