MTMM-113-06-T-Q-169-052
Description
2MM TERMINAL STRIP
DataSheet
MTMM-113-06-T-Q-169-052 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:52
Number of Rows:4
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:51
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.169" (4.30mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.397" (10.08mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A