MTSW-113-12-S-D-545
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-113-12-S-D-545 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:26
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.545" (13.84mm)
Contact Length - Post:0.385" (9.78mm)
Overall Contact Length:1.030" (26.16mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A