MTSW-105-07-L-D-155-LL
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-105-07-L-D-155-LL PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Kinked Pin, Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.155" (3.94mm)
Contact Length - Post:0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A