MTLW-120-06-L-S-165
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
DataSheet
MTLW-120-06-L-S-165 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.165" (4.20mm)
Contact Length - Post:0.075" (1.91mm)
Overall Contact Length:0.300" (7.62mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact