STMM-120-02-T-D-SM-P-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
STMM-120-02-T-D-SM-P-TR PDF
Type Description
Series:Flex Stack, STMM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.190" (4.83mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:Keying Slot, Pick and Place
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A