ZST-110-05-G-D-853
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR .100" 20POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
ZST-110-05-G-D-853 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, ZST
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Elevated
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:0.177" (4.50mm)
Overall Contact Length:1.030" (26.16mm)
Insulation Height:0.853" (21.67mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyester, Glass Filled
Features:Keying Slot
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3.4A per Contact