MJSR-34PL61-4
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 34POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MJSR-34PL61-4 PDF
Type Description
Series:MJS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:-
Number of Positions:34
Number of Rows:3
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Threaded
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.330" (8.38mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:400V