HMTSW-121-21-T-T-225
Description
CONN HEADER VERT 63POS 2.54MM
DataSheet
HMTSW-121-21-T-T-225 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:63
Number of Rows:3
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:1.105" (28.07mm)
Overall Contact Length:1.430" (36.32mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A