
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod IV |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.340" (8.64mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 56 | ||
| 112 | ||
| 504 | ||
| 1008 | ||
| 5040 | ||
| 10024 |
Current price of 534237-2 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 14POS 0.1 TIN PCB R/A
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
CONN SOCKET 56POS 0.1 GOLD PCB
CAP CER 0.015UF 63V X7R 1206
CAP CER 0.18UF 250V X7R 1210
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO263-5