
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Gecko SL |
| Package: | Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.049" (1.25mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.049" (1.25mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Screw Lock |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 8.00µin (0.203µm) |
| Insulation Color: | Green |
| Insulation Height: | 0.207" (5.25mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | 7.25mm, 7.33mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | 450V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 |
Current price of G125-FV11205F3P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 16POS 0.039 GOLD PCB
CONN RCPT 19POS 0.05 GOLD PCB
CONN SOCKET 3P 0.079 GOLD SMD RA
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
CONN RCPT 12POS 0.049 GOLD PCB
D38999/25HB98DA