
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Archer Kontrol |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 1.00µin (0.025µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.356" (9.05mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 10.8mm, 12.3mm, 13.9mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Current Rating (Amps): | 1.2A |
| Voltage Rating: | 100VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 400 | ||
| 800 | ||
| 1200 | ||
| 2000 | ||
| 2800 | ||
| 10000 |
Current price of M55-6012642R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 84POS 0.05 GOLD PCB
CONN RCPT 26POS 0.039 GOLD SMD
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD
CRYSTAL 30.0000MHZ 18PF SMD
XTAL OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD