
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1532 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.129" (3.28mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 500VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 153244-2020-RB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD PCB
CONN RCPT 98POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 8POS 0.039 GOLD SMD
CRYSTAL 24.5760MHZ 8PF SMD
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"