
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 22 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of HLE-111-02-F-DV-A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 54POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 18POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
FIXED IND 47NH 300MA 200MOHM SMD
CRYSTAL 24.5760MHZ 10PF SMD
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD SMD
TRANSMITTER TOSA