
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 125 |
Current price of HLE-108-02-L-DV-LC-K-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT .100" 5POS SNGL HORZ
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD
CRYSTAL 26.0000MHZ 10PF SMD
XTAL OSC VCXO 74.2500MHZ HCSL
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD
PLYCRBNT 1.75MM WHITE 1KG RL