SH2-20G-PT
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
SH2-20G-PT PDF
Type Description
Series:SH
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Forked
Style:-
Number of Positions:20
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:-
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.331" (8.40mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:-
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:Polarizing Key
Current Rating (Amps):1A