ESQT-125-02-G-Q-560
Description
CONN SOCKET 100P 0.079 GOLD PCB
DataSheet
ESQT-125-02-G-Q-560 PDF
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:100
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:4
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.560" (14.22mm)
Contact Length - Post:0.290" (7.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Current Rating (Amps):4.5A per Contact