FOLC-120-04-L-Q
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 80POS 0.05 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
FOLC-120-04-L-Q PDF
Type Description
Series:FOURRAY™ FOLC
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:80
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:4
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):2.6A per Contact