SNT-100-BK-G-H
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SHUNT 2POS
Catalog
Shunts, Jumpers
DataSheet
SNT-100-BK-G-H PDF
Type Description
Series:SNT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Top, Grip
Gender:Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid):2 (1 x 2)
Pitch:0.100" (2.54mm)
Height:0.550" (13.97mm)
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Color:Black
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating:-
Current Rating (Amps):4.3A per Contact
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MSB-G
MSB-G
SHUNT 2.54MM PITCH