AWBR-300-03-SR2
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
VIGOR # :
Description
LED CONNECTOR
Catalog
Solid State Lighting Connectors
DataSheet
AWBR-300-03-SR2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Style:Board to Cable/Wire
Connector Type:Receptacle, Poke-In Wire
Number of Positions:3
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Pitch:0.118" (3.00mm)
Fastening Type:-
Features:-
Housing Color:-
Wire Gauge:22-26 AWG
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Tin
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN TERM BLOCK
CONN SSL RCPT 5POS 2MM SOLDER
LIGHT-N-LOK 3 POS MATED PAIR, OR
AWBR-300-03-SR2
AWBR-300-03-SR2
LED CONNECTOR
3053 WO001
3053 WO001
HOOKUP STRND 20AWG WHT/ORG 1000'
ISL22446UFRT20Z-TK
ISL22446UFRT20Z-TK
IC DGT POT 50KOHM 128TAP 20TQFN
SM31B103
SM31B103
TRIMMER 10K OHM 0.125W GW SIDE