
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate S2L |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 4 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 10A |
| Voltage - IEC: | 250 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 150 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 100°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating and Mounting Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 1728640000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5.08MM
AUT SNK PLUGGABLE
FIXED IND 6.8UH 1.4A 190 MOHM
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.5MM
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD SOLDER
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 0606