
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 11 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | High Temp Housing |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 2342084-8 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PIN HEADER, VERTICAL, THR, PCB,
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM
FIXED IND 47UH 1.5A 120 MOHM SMD
LED XHP70.2 COOL WHITE 5700K SMD
HEATSINK TO-220 TAB/CLIP-ON
8POS HDR ST HT 5.08MM PITCH TL 2