
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | V5 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 20 |
| Positions Per Level: | 20 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mounting Type: | Board Mount |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 12 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mounting Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of V52051500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 19POS 3.81MM
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 10.16MM
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM
TEM 40X40X3.33MM
CONN PLUG HSG MALE 4POS INLINE
CONN INSULATING WASHER GREEN
TERM BLOCK RCPT 20POS 5.08MM