
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HI |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 24 |
| Positions Per Level: | 24 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of HI2400520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
.200"/5.08MM STRAIGHT PLUG-BOTTO
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM
TVS DIODE 51V 82.4V DO214AB
IC ADC 14BIT SAR 8SOIC
CONN RCPT HSNG MALE 6POS PNL MT
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM