
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Pressure Clip |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 20 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.34-2.5mm² |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of VM1655010000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 5.08MM
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
PCB HEADER 12P 381MM VERTICAL 11
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM
FIXED IND 18UH 430MA 770 MOHM TH
RIGHT-ANGLE CAMERA CABLE, 10M