KK1161500000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 10.16MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
KK1161500000G PDF
Type Description
Series:KK
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:11
Positions Per Level:11
Number of Levels:1
Pitch:0.400" (10.16mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:55 A
Voltage - UL:500 V
Wire Gauge or Range - AWG:6-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:Gold
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK HDR 11POS 7.62MM
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM